Mateřské mléko představuje optimální výživu

Mateřské mléko je optimálně přizpůsobeno výživovým potřebám dítěte. Je však důležité vědět, že jeho složení nezůstává stále stejné. Mění se v závislosti na délce kojení i v průběhu krmení.

Na co je třeba dbát při kojení?

Správná poloha – polohy při kojení vám již určitě někdo ukazoval. Nebojte se ale poprosit porodní asistentku nebo laktační poradkyni znovu o radu.

Správná poloha při kojení – Vaše dítě by mělo ležet celým tělem směrem k vám, ústa by měla být v jedné rovině s bradavkou. Abyste se v této poloze cítila po dobu celého kojení pohodlně, můžete použít polštáře. Dítě by mělo při kojení uchopit co možná největší část prsu, aby jej dokázalo dobře vyprázdnit a nezpůsobovalo vám bolest.

K nejběžnějším polohám při kojení patří poloha vleže na boku, poloha vsedě a fotbalové (boční) držení.

Večerní neklid – běžný jev

Tento jev se objevuje v téměř každé rodině, která pečuje o novorozence, a představuje velkou psychickou zátěž. Nesmíme jej však zaměňovat s kolikou.

Neklid se u dětí objevuje většinou do věku 12-13 týdnů v podvečerních a večerních hodinách. Dítě bývá velmi nervózní, hodně pláče, neustále se dožaduje prsu a poté se pořádně nenapije. Zkrátka se nedokáže uklidnit. Dopřejte svému dítěti v takových chvílích pocit bezpečí, aby se znovu zklidnilo.

Správné polohy při kojení včetně ilustračních obrázků ke stažení

PřílohaVelikost
Polohy pri kojeni.pdf2.02 MB