Co můžete pro své dítě udělat sami?

Prvním krokem je samozřejmě vždy dítě konejšit a nosit. Určitě mu ale také udělá dobře uvolňující koupel a hřejivý polštářek. Obecně je teplo pro řadu miminek příjemné – dbejte ale na to, abyste zvolili vhodnou teplotu.

Pomoci mohou také masáže bříška mastičkami či oleji nebo i bez nich a speciální cviky. Zklidňující účinek mají také čaje podávané při krmení a mezi ním.

Většinu nespokojených a plačících miminek lze uklidnit kojením. Často také pomůže nošení a rytmické pohyby. Můžete dát dítěti k sání svůj (čistý) prst. Přitom by měl nehet spočívat na jazyku.

Jak může pomoci medicína?

Existuje řada léčivých přípravků, které obsahují jako účinnou složku simetikon. Předpokládá se, že v trávicím traktu kojenců se z nestráveného mléka a spolykaného vzduchu tvoří „pěna“, kterou lze pomocí simetikonu rozpustit. Tyto přípravky se musí podávat při každém krmení. Nenapomáhají však dětem k lepšímu trávení mléka.

Dítěti může prospět uvolňující koupel

Kromě toho existují čípky s kmínovým olejem, které mají přispívat k uvolnění trávicího traktu a působit protikřečově. Zavedením čípku se však často vyvolá vyprázdnění, což může zároveň vést k jeho vypuzení.

Má se za to, že dítěti mohou k uvolnění nahromaděného vzduchu v zažívacím ústrojí také pomoci katétry a lékařské teploměry, které se zavádějí do konečníku. Je však sporné, nakolik je tato metoda šetrná a bezpečná.

Na kojenecké koliky se také používá celá řada homeopatických přípravků.