Co znamená plynatost a kolika?

Téměř všechny děti občas trpí plynatostí. Někdy se však u kojenců projeví silněji, děti mají viditelné bolesti a pláčou. Pokud například zdravý kojenec opakovaně začíná plakat po krmení nebo v podvečer, může to být známkou tzv. tříměsíční koliky. Příznaky kojenecké koliky se objevují většinou v prvních čtyřech týdnech života a po třetím měsíci věku zpravidla ustávají.

Kojenci trpící bolestmi břicha zaujímají typickou křečovitou polohu s přitaženými nožičkami, sevřenými pěstmi, většinou mívají nafouklé bříško a jejich obličej mívá načervenalou až nažloutlou barvu.

Co plynatost a koliky způsobuje?

Za jednu z nejvýznamnějších příčin se považuje nevyzrálý trávicí systém kojenců, protože na rozdíl od dospělých se u kojenců střevní mikroflóra teprve vytváří. A právě střevní mikroflóra plní zásadní úlohu při trávení. Za další příčinu se považuje polykání vzduchu při krmení. Možným, ale nepříliš běžným důvodem bývají také nesnášenlivost některých potravin, psychosociální stres rodičů a další faktory. Na vyvolání kojenecké koliky zpravidla působí celá řada vlivů.

Pláč nebo křik představují jedinou možnost, jak nám může miminko dát najevo, že se mu něco nelíbí. Je možné, že chce cítit blízkost nebo je hladové, může mít plnou plenku nebo je unavené. Každý pláč dítěte nutně neznamená vážný problém.
Pokud si však nejste jisti, poraďte se s lékařem nebo porodní asistentkou.